Princip krásného interiéru? Světlo. Naučte se s ním pracovat

Člověk má při vybavování nové domácnosti pocit, že všechna krása a zajímavost interiéru tkví především v doplňcích, v nábytku a v dekoracích. Přitom abyste dosáhli působivého prostoru, to nejlepší, co můžete udělat, je začít pracovat nejprve pouze s tím, co už máte.

Ať už se stěhujete úplně do nového nebo potřebujete změnu a plánujete jiné uspořádání domácnosti, vždy je nejprve nejlepší si ujasnit vlastní představy. Zaměřte se na to, co nyní doma máte, co se vám líbí a co nikoli. Jaké barvy preferujete? Jaké materiály a tvary? Věci, které nezapadají do vaší představy, darujte, a možná, že nové místo nich ani potřebovat nebudete. Získáte tak totiž nový prostor, díky kterému se budete doma cítit volněji a příjemněji.

Jak proměnit jednotlivé místnosti

Každá místnost slouží k jinému účelu, proto není vhodné snažit se je všechny sjednotit. Ano, je důležité, aby se celým interiérem nesla stejná linie, ta ale může být velmi decentní, každý pokoj by zároveň měl mít svého vlastního ducha.

Kuchyň

Při plánování designu kuchyně záleží na tom, jak ji máte koncipovanou. Pokud se jedná pouze o pracovní místnost, která slouží výhradně k přípravě jídla, jež pak odnesete do obýváku či jídelny, je dobré se zaměřit na praktičnost a nechat ji spíše strohou. Věnujte pozornost okolí oken, která se snažte nechat zcela volné, abyste při práci měli k dispozici co nejvíce přirozeného světla. Co se týče dekorací, můžete se v kuchyni vyřádit pořízením designových spotřebičů, jako je varná konvice, mikrovlnná trouba či topinkovač, a dózami na potraviny. Ty by měly být funkční, aby se vám s nimi dobře pracovalo, ale zároveň mohou krásně dotvářet interiér, například pokud zvolíte ty s dřevěnými uzávěry.

Samozřejmě kromě přirozeného denního světla budete potřebovat také nějaké umělé. V kuchyni je podstatné, abyste dobře viděli především na linku, proto volte kromě hlavního stropního osvětlení také vhodné podsvícení pod skříňky nebo police nad linkou.

Náš tip: Do kuchyně jsou jako dělané LED pásky, které jednoduše nalepíte kamkoli, kde osvětlení potřebujete. Kromě linky vám osvětlí například zásuvku s příbory nebo rohovou skříňku, kam je špatně vidět.

 

 

Obývací pokoj

Obývák je oblíbeným místem setkávání a odpočinku. Mnohdy plní také funkci jídelny. Není proto jednoduché koncipovat jej tak, aby vyhovoval všem těmto situacím. Začněte dominantními kusy nábytku, které budou středem místnosti. Dejte si záležet na výběru pohovky, případně křesla, a jídelního stolu. Ty by měly být dostatečně prostorné, aby se tam všichni vešli, a pohodlné. Pokud zvolíte extravagantnější a barevnější kousky, volte ostatní dekorace a nábytek v tlumenějších odstínech, pokud budou naopak méně výrazné, můžete si dovolit barvy a vzory jinde.

 

Výrazný prvek místnosti dodá tu správnou atmosféru. (Zdroj: Unsplash.com)

Snažte se místnost udržet světlou. Pokud trávíte v obýváku většinu času, když jste doma, tmavé prostředí by vám na náladě moc nepřidalo. Pohovku a konferenční stolek směřujte k oknu tak, abyste přes den měli dostatek světla na čtení, případně jiné činnosti. Zároveň tento kout doplňte stojací lampou, nejlépe stmívací, jejíž světlo si můžete regulovat podle potřeby. 

Kromě velkého světla a stojací lampy věnujte pozornost také světlu nad jídelní stůl. Můžete zvolit jedno dominantní, jež poskytne dostatek světla pro celý stůl a jeho okolí, nebo zvolit lustr s několika žárovkami v industriálním stylu.

  

 Osvětlení v industriálním stylu. (Zdroj: Unsplash.com)

Ložnice

Místnost, kde si máte kvalitně odpočinout, musí být promyšlená do detailu. Zásadní je, pochopitelně, postel. Na jejím výběru si dejte opravdu záležet, už při něm myslete také na to, jestli budete chtít na její čelo připnout lampičky, nebo se spokojíte se stolními lampičkami na nočním stolku. Podle designu postele se zaměřte na skříně, případně další nábytek. Ne vždy je ideální vše dokonale sladit. Dovolte si trochu rebelství a pořiďte například k moderní posteli retro noční stolky.

Stropní svítlo v ložnici by mělo být spíše decentní, stejně jako ostatní prvky. Jedná se o pokoj, kam si jdete odpočinout, nic by vás tedy nemělo rozptylovat. Protože by v ložnici také mělo být chladněji než v ostatních místnostech, daří se tam také květinám. Pořiďte si tam například tchýnin jazyk, zelenec nebo potos, které čistí vzduch. Rostlinky taky díky zelené barvě uklidňují a jejich listy zvlhčují vzduch.

Chodba

I chodba se dá proměnit v užitečný prostor, který je zároveň příjemný. Nenechávejte ji úplně prázdnou. Podlahu oživte barevným běhounem, na stěnu pověste zrcadlo v zajímavém rámu a pokud se jedná o chodbu, která vede od vchodu do bytu, vyberte šatní stěnu, která bude ladit se zbytkem interiéru a která bude dostatečně prostorná. Měla by poskytovat místo pro vaše kabáty a boty, stejně jako odkládací prostor na klíče, dopisy, šátky, či čepice.

Vzhledem k tomu, že do chodby mnohdy nesvítí přímé slunce, je třeba dobře vybrat stropní světlo. Zde se řiďte především délkou chodby – čím delší, tím více světel. Zároveň zde buďte ale zdrženliví, co se týká designu. Křišťálový lustr není v bytové chodbě to pravé ořechové. Jiná situace to ovšem může být, pokud bydlíte ve vile s vysokými stropy.

 

Tip: kromě hlavního osvětlení doplňte chodbu o bodová světla. Ta se vám budou hodit, když se vracíte domů v noci a nechcete nikoho probudit. Šikovné je i světlo nad zrcadlo, abyste včas odhalili nedokonalosti ještě předtím, než vyjdete ven.

Koupelna

I v sebemenší koupelně lze vytvořit prostředí pro správnou relaxaci. Zkuste ji oživit výraznějšími prvky, nezůstávejte jen u bílé! Do koupelny se hodí i kvalitně ošetřené dřevo, které odolá vlhkosti, případně barevnější dekorace, například aromalampa, která se postará i o vytvoření vašeho domácího wellness.

 

Koupelnové světlo by mělo poskytnout dostatek světla celé místnosti. Od toho je i zde stropní lampa. Je ale také nezbytné sem pořídit světlo nad zrcadlo, abyste spolehlivě viděli na všechny kosmetické úpravy. A pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají v koupelně okno, neváhejte římsu doplnit květinou, jež prostor zútulní.

I takto může vypadat vaše koupelna. (Zdroj: Unsplash.com)

Jak správně vybírat osvětlení?

Výběr osvětlení, které vhodně doplní denní světlo a vytvoří tak unikátní interiér, není náročné, pokud se budete držet určitých zlatých pravidel.

·        Design lampy, lustru či jakéhokoli jiného osvětlení vybírejte s ohledem na okolí. Platí, že pokud už v místnosti jsou jiné výrazné designové prvky, volte raději decentní osvětlení, a naopak.

·        Barvu zdroje světla vždy volte podle účelu místnosti. Tam, kde obvykle odpočíváte, by mělo být světlo dožluta. Tam, kde pracujete a věnujete se tvůrčí činnosti, volte modré intenzivnější světlo, které se více podobá tomu dennímu.

·        Čím blíže světlu jste, tím méně by mělo být otevřené. Obzvlášť u lampy na pracovní stůl nebo na noční stolek je důležité, aby měla dostatečně velké stínítko a neoslňovala vás žárovka.

·        V současnosti je to už prakticky samozřejmostí, přesto u světel kontrolujte elektromagnetickou kompatibilitu. Nekvalitní osvětlení bez značky CE může rušit jiná elektronická zařízení ve vaší domácnosti. Nakupujte proto osvětlení vždy u ověřeného prodejce.

 

Přečtěte si také:

·        Vše, co potřebujete vědět o světle a principech jeho vnímání – lidsky a stravitelně

·        Jaké osvětlení vybrat do obývacího pokoje

·        Vliv světla na lidský organismus

 

 

Platobne metody