6 věcí, na které byste si měli dát pozor při výběru svítidel

Spotřeba energie

Každý by chtěl na energiích ušetřit co nejvíce. Když ale přijde na lámání chleba čili kupování nových spotřebičů do domácnosti, většina lidí se rozhoduje podle jiných parametrů. Nepodceňujte ani spotřebu energie na svícení. Osvětlení sice nepatří mezi největší "žrouty" elektrické energie, ale musíte si uvědomit, že svítidel máte v domácnosti hodně, svítí dlouhodobě a nezřídka několik najednou. Vybírejte proto úsporné CFL žárovky nebo LED svítidla, které dokáží oproti klasickým ušetřit až 90 % elektrické energie.
  

Životnost

Vyplatí se mrknout i na životnost žárovek ve svítidlech a investovat do kvalitnějších kusů s delší životností. Prim v této kategorii hrají LED žárovky, někteří výrobci uvádějí životnost až 60 000 hodin. Ve skutečnosti to může být o něco méně, stále je to ale impozantní číslo. Úsporné CFL žárovky svítí až 15 000 hodin, jejich životnost může ale výrazně zkracovat časté rozsvěcení a zhasínání. Pokud nevycházíte z místnosti na více než 15 minut, je lepší nechat tento typ žárovky rozsvícený.
   

Stmívatelnost

Některé svítidla poskytují možnost měnit intenzitu osvětlení. To se může hodit, protože ne vždy potřebujete osvětlení stejné intenzity. Vhodné je to nejen při velkých světlech, které osvětlují celou místnost, ale i při menších svítidlech využívaných při specifických činnostech. Svítidla se stmíváním jsou zároveň i energeticky šetrnější, protože nemusíte svítit naplno, když to nepotřebujete.
   

Barevná teplota

Jeden z parametrů, který je uveden na svítidle nebo žárovce, je i barevná teplota. Uvádí se v Kelvinech a je to poměrně důležitý faktor. Určuje, jakou teplotu bude mít vaše osvětlení. Do každé místnosti se bude hodit nějaká jiná. Tam, kde odpočíváte, můžete nainstalovat teplejší světlo, při práci je vhodné chladnější. 3 000-5 000 kelvinů vám postačí na práci, pod 3 000 kelvinů vám zaručují příjemný odpočinek.
   

Výhřevnost žárovky

Některá svítidla nebo žárovky se při delším zapnutí zahřívají. To byste měli vědět zejména v případě, bude-li svítidlo otevřené a můžete s ním přijít do kontaktu, nebo naopak, pokud bude zapuštěné a v přímém kontaktu s jinými materiály. Pokud chcete mít podlahové osvětlení, jsou vhodné například LED svítidla, které nevydávají téměř žádné teplo, takže se o ně nepopálíte bosým chodidlem. Nehrozí ani přehřívání a případné vznícení okolních materiálů.
   

Stupeň krytí

Na svítidlech se nachází také tajemná zkratka IP. Díky ní zjistíte, zda je svítidlo vhodné dovnitř, na ven, do dílny, na zahradu, či dokonce do bazénu nebo umělého jezírka. Čísla za označením IP vám tyto informace bezpečně poskytnou. První číslice vyjadřuje odolnost vůči prachu a pevným částicím na stupnici 0-6, druhá číslice odolnost vůči vodě na stupnici 0-9. Takové svítidlo označené IP68 už tedy toho snese docela hodně.

 

Přečtěte si také:

  

 

Platobne metody